Blikač

Na tento obvod je potrebný regulovatelný napájací zdroj. Použite nepájivé pole. Potrebujeme LEDku, 200 Ω a 10 Ω rezistor, 470µF elektrolytický kondenzátor a tranzistor 2N2222. Po zapojení nastavte na zdroji 12V a zapojte ho do obvodu. Pomaly zvyšujte el. napätie na zdroji až kým nezačne LEDka blikať- nie viac ako 20V. Tranzistor zapojte správne – keď ho chytíte tak, že vidíte na ňom nápis 2N2222 tak kolektor(C) je vpravo a emitor(E) je vľavo.
Tranzistor nemá zapojenú bázu(B) čo je dosť neobvyklé lebo el. prúdom privedeným na bázu sa riadi vodivosť medzi kolektorom a emitorom. Funguje to i napriek tomu kvôli tzv. tunelovému efektu, kedy el. prúd prerazí medzi kolektorom a emitorom vďaka vysokému napätiu 12,5-15V.
Policajné svetlá

Potrebujeme dve LEDky – jednu červenú a druhú modrú (aby to vyzeralo ako policajné svetlá 🙂 ). Zbytok súčiastok už snáď viete prečitať zo schémy. Po zapojení nastavte na zdroji hocičo od 5 do 12V -funguje to vždy.
Toto je aj prvý obvod, ktorý stojí za to dať na univerzálny plošný spoj. Takže kľudne do toho.
V tomto videu (netreba rozumieť čo ten pán hovorí, stačí sa len pozerať ako to robí) môžete vidieť ako spájkovať na univerzálny plošný spoj. Ako je v ňom ukázané môžete buď vyrábať cestičky v plošnom spoji pomocou káblikov alebo prepojiť pomocou roztaveného cínu. Treba len vyskúšať čo vám pôjde lepšie.
————-
Skúšačka

Na tento obvod potrebujeme 3 tranzistory BC547 , LEDku a cievku. Tú si vyrobíte tak, že zoberiete medený drôt a omotáte ho 6 krát okolo obyčajného pera alebo ceruzky – to je celé. Tranzistor zapojte správne – keď ho chytíte tak, že vidíte na ňom nápis BC547 tak kolektor(C) je vľavo a emitor(E) je vpravo (2n2222 to mal opačne). Po zapojení do zdroja – alebo lepšie do dvoch tužkových batérií – môžete priblížením cievky ku hocijakému el. káblu alebo el. zásuvke zistiť či je v ňom el. prúd. Skúste pobehať po miestnosti a zistiť čo všetko je pod el. prúdom.
LEDka reagujúca na hudbu

Na tento obvod potrebujeme mikrofón. Ten má kladný a záporný pól. Záporný má nakreslené pri sebe obvykle tri mínusky :

Po zapojení obvodu ho pripojte k zdroji s napätím 9 voltov alebo ho zapojte do 9V batérie. Mikrofón priblížte čo najviac k reproduktorčeku na vašom mobile a spustite nahlas hudbu.
Dotykový spínač

Tento obvod umožňuje rozsvietiť LEDku tak, že sa dotkneme rukami káblikov na spodku obvodu – nebojte je to bezpečné 🙂 . Po zapojení obvodu ho pripojíme k zdroju alebo batérií s napätím – hocijaké od 3 – 9 voltov.
Regulátor jasu LEDky

Tento obvod obsahuje 100 kiloohmový potenciometer. Potenciometrom je možné plynule meniť úroveň jasu LEDky. Po zapojení obvodu ho pripojíme k zdroju alebo batérií s napätím – hocijaké od 3 – 9 voltov.