Generátor impulzov s NE555

NE555 je oblúbený integrovaný obvod, ktorý funguje ako časovač a generátor impulzov. Má 8 vývodov a na obale má polkruhový výrez pomocou ktorého je možné identifikovať poradie vývodov – viď obrázok hore. Impulzy vychádzajú z vývodu 3 a pre ilustráciu sú zapojené do LEDky (takže bude blikať zadanou rýchlosťou). Frekvenciu (počet impulzov za sekundu udávanú v hertzoch -Hz) je možné upraviť podľa veľkosti rezistorov R1, R2 a kondezátora C1. Tie môžete zadať a príslušnú frekvenciu zistiť na stránke https://www.xarg.org/tools/ne555-astable-circuit-calculator/. Na stránke to ide aj opačne – zadáte požadovanú frekvenciu a vypíše príslušné hodnoty súčiastok. Po zapojení obvodu ho pripojíme k zdroju alebo batérií s napätím – hocijaké od 3 – 9 voltov.
PWM regulácia napätia s NE555

PWM(pulse width modulation) je spôsob ako regulovať napätie bez použitia rezistoru, ktorý zbytočne spotrebováva el. energiu. Funguje tak, že el. zdroj napríklad počas jednej sekundy posiela do spotrebiča 5 voltov:
- celú 1 sekundu posiela 5 voltov – plný výkon
- 0,9 sekundy posiela 5 voltov, 0,1 sekundy 0 voltov – skoro plný výkon
- 0,5 sekundy posiela 5 voltov, 0,5 sekundy 0 voltov – polovičný výkon
- 0,1 sekundy posiela 5 voltov, 0,9 sekundy 0 voltov – slabučký výkon
- celú 1 sekundu posiela 0 voltov – žiaden výkon
Aby z toho nebola blikačka tak sa zmeny uskutočňujú nie každú sekundu ale aspoň každú 60tinu sekundy.
Takto sa napríklad reguluje jas podsvietenia displeja v skoro každom mobile a oči niektorých ľudí to vnímajú ako blikanie a je im to nepríjemné.
Obvod používa ako názorný príklad regulácie LED diódu ale je možné namiesto nej použiť aj malý motor. Okrem NE555 potrebujeme aj 100K potenciometer a diódy D1 a D2 sú ľubovolné diódy, ktoré máte – nezabudnúť na správnu polaritu:

Po zapojení obvodu ho pripojíme k zdroju alebo batérií s napätím – hocijaké od 3 – 9 voltov. Točením potenciometra regulujeme jas LEDky.
Časovač s NE555

Časovač po stlačení spínača (push button) zapne LEDku a po zadanom počte sekúnd ju automaticky vypne. Čas zapnutia sa reguluje 1megaohmovým potenciometrom. Takto funguje schodiskový vypínač napr.: v panelákoch na chodbách. Diódy D1 a D2 sú ľubovolné diódy, ktoré máte – nezabudnúť na správnu polaritu. Po zapojení obvodu ho pripojíme k zdroju alebo batérií s napätím – hocijaké od 3 – 9 voltov.