Povieme si tu ako si zabezpečiť čo najlacnejšie potrebné vybavenie na tvorbu el. zapojení. Na tvorbu elektronických obvodov potrebujeme:
Napájací zdroj
Slúži ako zdroj elektrickej energie pre obvody. Najlacnejší spôsob ako ho získa´ť je vybrať napájací zdroj zo starého nepoužívaného počítača a dokúpiť k nemu modul XH-M229 z Aliexpressu:

Ten zapojíte do napájacieho zdroja z počítača (pochopíte kam, keď ho uvidíte), vložíte najlepšie do nejakej plastovej škatulky a hotovo. A máte zdroj elektrickej energie na 3,3V, 5V, 12V -čo vám stačí na všetky bežné zapojenia obvodov. Cena len okolo 3 eurá.
O niečo lepší napájací zdroj získate kúpením tohoto:

Ide o regulovateľný napájací zdroj 0-18V , 0-3A aj s displejom. Dozadu stačí len zasunúť napájací adaptér k vášmu pracovnému alebo školskému notebooku. Ale pozor – niektoré adaptéry majú neštandardný tvar konektoru, ktorý sa zasúva do notebooku a tak nejdú zapojiť dozadu tohto zdroja – ale to sa dá vyriešiť výmenou konektoru vzadu na zdroji za vhodný. Cena okolo 25 eur.
Najdrahšou možnosťou je kúpiť stolný napájací zdroj. Získate regulovateľný zdroj 0-30V , 0-6A alebo 0-10A čo je super a nie je to až tak drahé – z Aliexpressu od 45 eur. Stačí zadať do hladania v Aliexpresse “bench power supply”.
Multimeter
Slúži na meranie jednosmerného i striedavého el. prúdu, napätia, odporu v rezistoroch, tranzistorov a pod. Na bežné zapojenia stačí aj lacný z Aliexpressu za okolo 5 eur.

Spájkovačka
Slúži na pripevnenie súčiastok na dosku plošných spojov. Znovu postačí lacná z Aliexpressu. Len si k nej dokúpte aj stojan kvôli bezpečnosti. Ešte treba dokúpiť spájkovací cín. Dokopy okolo 5-8 eur.

Nepájivé pole
Doska, vďaka ktorej sa el. súčiastky prepájajú medzi sebou. Je to doska z veľkým množstvom dierok kde je možné zapájať el.súčiastky a kábliky. Dierky sú prepojené medzi sebou takto:

Je dobrá na odskúšanie si funkčnosti zapojenia predtým ako sa vytvorí na doske plošných spojov. Z Aliexpressu za cca 2 eurá podľa veľkosti.
Doska plošných spojov
Pre jednoduchosť je najlepšie kúpiť unverzálnu dosku plošných spojov, kde sa zasunú súčiastky a prepoja sa spájkovacím cínom pomocou spájkovačky. Sada z rôznymi veľkosťami znovu z Aliexpressu za 3-4 eurá.

Neskôr je možné použiť dosku plošných spojov upravenú presne na el. obvod. Jej príprava je ale zložitejšia.
Elektronické súčiastky
Všetko lacno z Aliexpressu – v zátvorke je napísané čo treba napísať do vyhľadávanie v e-shope.
Rezistory – sada rôznych odporov (resistor set)
Keramické kondenzátory – sada rôznych kapacít (ceramic capacitor set)
Elektrolytické kondenzátory – sada rôznych kapacít (electrolytic capacitor set)
Diódy – sada (diode set)
LED diódy – sada (LED diode set)
Potenciometre -najpoužívanejšie sú 10kiloohmové (potentiometer 10k)
Tranzistory – najčastejšie používané sú 2n2222, 2n3904, bc547, bc557, bf494 (sú aj sady , ale tie nikdy neobsahujú všetky spomenuté pokope, takže “transistor set” alebo jednoducho zadať konkrétny model).
Integrované obvody – na základné obvody spomenuté aj na tejto stránke stačí NE555, LM386, CD4077, TDA2030 ( jednoducho zadať konkrétny model )
Ešte je potrebné zaobstarať prepájacie káble a spínače – znovu z čínskeho e-shopu.
A tým sme hotový. Dokopy pri použití najlacnejšieho napájacieho zdroja to vyjde okolo 30 eur.