Svetielko čo svieti i po vypnutí

Potrebujeme 100 ohmový odpor, 470 microfaradayový elektrolytický kondenzátor (alebo s väčšou kapacitou ak máte) a LEDku. Na zapojenie použite nepájivé pole. Po zapojení 5 voltov z napájacieho zdroja sa rozžiari LEDka. Keď sa odpojí napájanie, LEDka stále trochu svieti lebo je napájaná z kondenzátora, ktorý sa nabil keď bol obvod zapojený do zdroja. Ako dlho dokáže napájať kondenzátor LEDku? Zistíte, že dosť dlho.
———-
Ukazovateľ polarity napájacieho zdroja

Potrebujeme dva 100 ohmové odpory a 2 LEDky – zelenú dajte vľavo a červenú vpravo. Na zapojenie použite nepájivé pole. Po zapojení 5 voltov z napájacieho zdroja sa rozžiari zelená LEDka. Ak zapojíte zdroj opačne -plus na mínus a mínus na plus – rozžiari sa červená LEDka – oznámi tým, že ste zdroj zapojili opačne.
———-
Ukazovateľ úrovne el. napätia

Potrebujeme štyri 100 ohmové odpory a 4 LEDky. Na zapojenie použite nepájivé pole. Nastavte na zdroji 5 voltov a zapojte ho do obvodu. Postupným zvyšovaním el. napätia na zdroji sa budú rozsvecovať LEDky. Len to neprežente – max. 13-15 voltov , lebo inak môžete odpáliť niektoré LEDky – hlavne tie vľavo .
———-