Arduino-fotorezistor a servo

Fotorezistor je súčiastka, ktorá mení odpor podľa dopadajúceho svetla. Vhodný na rôzne stmievače, nočné svetlá a podobne.

Zapojíme si obvod ktorý rozsvieti LEDku keď sa zhasne v miestnosti a naopak. Pre jeho zapojenie potrebujeme Arduino, nepájivé pole, fotorezistor, 10kiloohmový odpor a pre zapojenie LEDky potrebujeme 1 LEDku a 100 ohmový rezistor a ešte pár káblikov:

Zapojenie bude vyzerať nasledovne:

Zdroj: http://arduino.sundh.com

Program vyzerá takto:

int value;                
 void setup(){
  pinMode(3, OUTPUT); 
  pinMode(A0, INPUT);
 }
 void loop(){
   value = analogRead(A0);
 if (value > 300){
     digitalWrite(3, LOW); 
   }
   else{
     digitalWrite(3, HIGH); 
   }
 }

Okrem digitálnych pinov 1-13 máme na Arduine aj analógové piny A0-A5. Tie načítavajú elektrickú energiu s káblika, ktorý je do nich zapojený a keď načítajú nulovú energiu uložia si ju ako 0 a keď maximálnu energiu uložia si ju ako 1000.

Obvod s fotorezistorom je zapojený do A0. Keď naň dopadá svetlo tak do A0 ide veľa energie – uloží sa veľké číslo (číslo sa číta z A0 cez príkaz analogRead) a naopak keď naň dopadá málo svetla uloží sa malé číslo. V programe je podmienka, ktorá ak je uložené číslo väčšie ako 300 vypne LEDku a ak menšie ako 300 tak zapne LEDku. Menej ako 300 je už skoro tma. Ak to nefunguje je potrebné meniť číslo 300 v programe v rozsahu od 0-1000 a skúšať funkčnosť.

Servo motor je súčiastka vhodná na otáčanie častí robotov, robotických rúk, rámp a podobne. Na zapojenie potrebujeme len servo a Arduino. Zapojenie vyzerá takto:

Zdroj: https://www.instructables.com

A program vyzerá takto:

#include <Servo.h>
Servo Servo1; 
 void setup() { 
    Servo1.attach(9); 
 }
 void loop(){ 
    Servo1.write(0); 
    delay(1000); 
    Servo1.write(90); 
    delay(1000); 
    Servo1.write(180); 
    delay(1000); 
 }

Servo sa môže otáčať len od 0 do 180 stupňov – pol otáčky. Program otočí servo na 0 ° , počká 1 sekundu, otočí servo na 90 ° , počká 1 sekundu a otočí servo na 180 ° a počká 1 sekundu o to všetko stále opakuje.

Všimnite si že bolo prvýkrát potrebné pripojiť (include) knihovnu k programu. Základné knihovny (ako táto) sú súčasťou inštalácie programu.

Prajem Vám kopu super projektov s týmito súčiastkami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *